poniedziałek, 30 grudnia 2013

Tort orzechowy

Ten tort polecam na szczególne okazje. Pierwszy raz został wykonany na urodziny, a raczej na 2-miesięcznicę mojego synka :) Obłędny.. absolutnie uzależniający..Co prawda ma trochę kalorii,ale co tam..Na wyjątkowe okazje nie liczymy kalorii ;)
A teraz coś o torcie - ma orzechowy biszkopt, jest nasączony delikatnie ponczem na bazie rumu i wanilii, a całość jest przełożona kremem z serka mascarpone, bitej śmietany i kajmaku.. Brzmi zachęcająco? To do roboty! :)


A)
Składniki na biszkopt:
- 8 jaj
- 1 szklanka mąki pszennej
- 150g cukru
- 150g zmielonych orzechów włoskich
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli

Sposób przygotowania biszkoptu:
1. Nagrzej piekarnik do 170' C. 
2. Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania stopniowo dodawaj cukier. Ubijaj do momentu aż piana będzie sztywna. 
3. Następnie nie przerywając miksowania, do ubitej piany dodawaj po 1 żółtku. Na koniec dodaj do masy jajecznej mąkę wymieszaną ze zmielonymi orzechami i proszkiem do pieczenia. Całość delikatnie wymieszaj do połączenia składników.
4. Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Do formy wlać ciasto i piec w nagrzanym piekarniku w temperaturze 170'C ok. 50 minut - do suchego patyczka.
5. Biszkopt od razu po upieczeniu wyjąć z piekarnika i z wysokości około 50-60 cm upuścić go na podłogę. Wystudzony biszkopt wyjąć z formy przekroić na 3 blaty*.
 
* Ja z racji tego, że miałam zajęte wszystkie blaszki o średnicy 24 cm, upiekłam swój biszkopt w większej, prostokątnej blaszce o wymiarach 25 x 34 cm i przekroiłam go tylko raz na 2 blaty. Z tego względu nie robiłam też dodatkowego kremu z pkt. D do dekoracji, ponieważ został mi krem z pkt.C  - wykorzystywany do przełożenia tortu - i nim udekorowałam wierzch i boki ciasta.

B)
Składniki na poncz:
- 2/3 szklanki wody
- 1 laska wanilii
- 1/3 szklanki cukru
- 2-3 łyżki rumu (albo koniaku)

Sposób przygotowania ponczu:
Zagotuj wodę razem z cukrem oraz wyskrobanymi ziarenkami wanilii i laską wanilii. Gotuj ok. 2 minuty. Następnie przestudź wywar i wyjmij z niego laskę wanilii, a dodaj rum i wymieszaj wszystkie składniki.

C)
Składniki na krem:
1. 500g serka mascarpone (mocno schłodzony)
2. 200ml śmietany kremówki 36%
3. 200g masy kajmakowej

Sposób przygotowania kremu:
W jednej miseczce ubić na sztywno śmietanę. W drugiej miseczce zmiksować lekko serek mascarpone. Następnie do serka dodać masę kajmakową i ponownie zmiksować. Na sam koniec dodać do masy ubitą śmietanę i delikatnie wymieszać całość.
 
D)
Dekoracja tortu - wierzch i boki ciasta: krem:
1. 500ml śmietany kremówki 36%
2. 200g masy kajmakowej
 
Sposób przygotowania kremu:
Śmietanę ubić na sztywno. Następnie dodać masę kajmakową i zmiksować raz jeszcze. 
 
 Przybranie:
1. Posiekane orzechy, migdały itp.
2. Wiórki czekoladowe

Wykonanie tortu:
Dolny blat ciasta ułożyć na paterze, nasączyć 1/3 ponczu. Nałożyć 1/2 kremu kajmakowego. Na kremie ułożyć następny blat i postąpić z nim tak samo jak z poprzednim biszkoptem. Wierzchni blat nasączyć pozostałym ponczem i udekorować wg uznania kremem kajmakowym z pkt. D. Następnie obsypać posiekanymi orzechami i wiórkami czekoladowymi.
 
 
PS. Tort można różnie modyfikować i mój przepis przeszedł już wiele modyfikacji :)

sobota, 28 grudnia 2013

Keks czekoladowy


Ale się rozkręcam..znowu będzie świątecznie :) Tym razem przedstawiam Wam niebywale prosty keks czekoladowy. Ciasto jest ciemne, wilgotne, miękkie i pyszne. Naprawdę niewiele trzeba, żeby je zrobić.
Przepis Nigelli Lawson.

"KEKS CZEKOLADOWY"

Składniki:
- 350g suszonych śliwek, pociętych nożyczkami lub posiekanych
- 250g rodzynek
- 175g koryntek
- 175g miękkiego masła
- 175g ciemnego cukru muscovado
- 225g (175ml) miodu
- 125ml likieru kawowego
- sok i drobno otarta skórka z pomarańczy
- 1 łyżeczka przypraw korzennych (np.cynamon, imbir, zmielone goździki)
- 2 łyżki kakao
- 3 jajka
- 150g mąki
- 75g mielonych migdałów
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Przygotowanie:
1. Nagrzej piekarnik do 150' C i przygotuj tortownicę, wykładając jej dno i boki podwójną warstwą papieru do pieczenia.
2. Do dużego, szerokiego rondla włóż owoce, masło, cukier, miód, wlej likier kawowy, dodaj sok i startą skórkę z pomarańczy oraz przyprawy i kakao. Całość doprowadź do wrzenia na małym ogniu, mieszając, aż masło się roztopi. 
3. Po zagotowaniu, gotuj jeszcze na małym ogniu przez 10 minut. Następnie odstaw mieszaninę na co najmniej 30 min. do wystygnięcia (możesz ją odstawić na dłużej). Potem dodaj jajka, mąkę, mielone migdały, proszek do pieczenia oraz sodę oczyszczoną i wymieszaj dokładnie wszystkie składniki.
4. Przelej masę do przygotowanej tortownicy i piecz przez 1 godz. 45 min.- 2 godziny - po tym czasie wierzch ciasta powinien się związać, ale będzie lśniący i lepki.
5. Wyjmij tortownicę z piekarnika i ustaw na metalowej kratce do wystygnięcia, po czym wyjmij ciasto z formy. Jeśli nie chcesz go natychmiast podawać (ma długi termin trwałości), owiń ciasto w pergamin, potem w folię aluminiową i przechowuj w tortownicy lub hermetycznym pojemniku.

Miodownik staropolski / Piernik


Moi Drodzy - witajcie po dłuższej przerwie!!! Bardzo żałuję, że nie udało mi się umieścić tego pysznego przepisu przed Świętami.., ale nic straconego, ponieważ ciasto jest tak dobre, że trzeba je piec przez cały rok :)
Miodownik czy też piernik, to ciasto, bez którego nie wyobrażam sobie Świąt Bożego Narodzenia.. Ciasto jest cudownie wilgotne, mięciutkie i pełne korzennych smaków. Jest to stary, polski, tradycyjny i przede wszystkim sprawdzony przez pokolenia przepis :)

"MIODOWNIK STAROPOLSKI"

Składniki:
- 1 szklanka płynnego miodu
- 1 szklanka cukru
- 25 dag masła
- 1/2 kg mąki pszennej
- 4 duże jajka
- 1 szklanka śmietany 30%
- łyżeczka sody oczyszczonej
- łyżka zmielonych przypraw korzennych (cynamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa)
- łyżka kakao

Przygotowanie:
1. Miód utrzeć z żółtkami, cukrem i rozpuszczonym masłem.
2. Do ciasta dodać przyprawy korzenne, śmietanę i stopniowo wsypać mąkę wymieszaną z sodą.
3. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie połączyć z ciastem. Ciasto powinno być stosunkowo gęste.
4. Piec w temperaturze 170' C ok. 1 godziny. Po godzinie sprawdzić patyczkiem czy ciasto jest upieczone. Patyczek powinien być suchy, trochę lepki.


środa, 11 września 2013

Expressowa "Pizza"

Słuchaj po prostu głosu swego serca. Ono wie wszystko. (P.Coelho)
Mi dziś moje serce mówi, że czas na pizzę ... pizzę bez ciasta ... Brzmi dość dziwnie, ale jest bardzo szybkie w wykonaniu. Jak raz spróbujecie to na stałe zagości w Waszym menu :)
Przepis zaczerpnięty od Nigelli Lawson.


"PIZZA"

Składniki na ciasto:
- 1 jajko
- 250ml mleka
- 100g mąki (ok. 10 łyżek)
- 50g tartego sera żółtego
- sól

Dodatki na wierzch do pizzy:
Otwieramy lodówkę i bierzemy wg uznania to na co mamy ochotę :)
W moim przepisie wykorzystałam:
- 1 cebulę
- 1/2 dużej czerwonej papryki
- kilka plasterków szynki
- 1 kulkę mozzarelli
- pieprz, sól, zioła prowansalskie
Cebulę razem z papryką przesmażyłam na patelni do miękkości na łyżce oleju.

Przygotowanie:
1. Rozgrzać piekarnik do 200' C.
2. Połączyć wszystkie składniki ze sobą i powstałe ciasto wylać na wysmarowaną masłem (lub olejem bądź wyłożoną papierem do pieczenia) foremkę do pieczenia. Ciasto piec 20 - 30 min.
3. Wyjąć ciasto z piekarnika i rozłożyć na wierzchu przygotowane dodatki, tj. szynkę, przesmażoną cebulę z papryką, sól, pieprz, zioła oraz mozzarellę. Ponownie wstawić na chwilę do piekarnika, czyli do momentu rozpuszczenia się sera :)

PS. Można podawać z ketchupem, ale ja wolę bez.. :)

 Smacznego!









środa, 4 września 2013

Rozkręcamy się.. Sernik

 [...] usta zamykają się wtedy, gdy mają do powiedzenia coś ważnego. (P.Coelho)
To fakt, ale dla mnie zamykają się również, gdy mamy do zjedzenia coś pysznego :)
Z mojej strony proponuję sernik. Jest puszysty, wilgotny i rozpływający się w ustach. Bardzo szybko znika z talerzyka. Przepis jest niezwykle prosty i wychodzi za każdym razem :)

PS. Pozdrowienia dla teściowej od której go otrzymałam :)


SERNIK
Proporcja na dużą blachę i małą podłużną blaszkę -keksówkę:

Składniki:
Masa serowa:
- 1 kg sera twarogowego mielonego (np.President)
- 8 jajek
- 30 dkg cukru pudru (ok.1 i 1/4 szklanki)
- 2 cukry waniliowe
- 1 litr śmietany kremówki (36%)
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- ewentualnie bakalie, aromat

Kruche ciasto (spód):
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 żółtka
- mały proszek do pieczenia
- 2 łyżki śmietany
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 kostki masła
- szczypta soli

Przygotowanie:
Na początku obie blaszki wykładamy papierem do pieczenia.

Przygotowanie sernika zaczniemy od zrobienia spodu.

Wszystkie składniki na kruche ciasto (spód sernika) łączymy ze sobą i zagniatamy ciasto w kulkę. Ciasto powinno mieć zwartą konsystencję, tak by można było je rozwałkować (na około 0,5 cm) a następnie wyłożyć na blaszki. Ja osobiście wybieram inną technikę i zamiast rozwałkowywania ciasta - odrywam po małym kawałku z zagniecionego ciasta i w ręku ugniatam każdy oderwany kawałek ciasta na płaski placek i następnie układam taki kawałek w blaszce i tak cały czas do momentu wyłożenia ciastem całego spodu blaszki.
Blaszki z ciastem wkładamy na 15-20 min do nagrzanego do 180st. piekarnika, tak by ciasto lekko się zapiekło. Następnie blaszki z zapieczonym ciastem wyjmujemy z piekarnika, aby spód trochę przestygł. W tym czasie zabieramy się do zrobienia masy serowej.

Na początek w dużej misce ucieramy ser twarogowy ze śmietaną. W drugiej misce ucieramy żółtka z cukrem pudrem. W trzeciej misce z białek ubijamy sztywną pianę. Do utartej masy serowo-śmietanowej dodajemy po trochu masy żółtkowej i mieszamy. Następnie dodajemy pozostałe składniki (2 cukry waniliowe, 4 łyżki mąki ziemniaczanej) do masy serowo-śmietanowej. Na końcu dodajemy ubitą pianę z białek i delikatnie mieszamy. Tak przygotowaną masę serową wykładamy na zapieczone i przestudzone ciasto kruche do blaszek. Wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy ok.1 godz i 30 min. W momencie zrumienienia się ciasta, przykrywamy górę sernika folią aluminiową, tak by ciasto za bardzo się nie spiekło na wierzchu. Pod koniec pieczenia możemy nakłuć patyczkiem lub nożem ciasto i sprawdzić czy się upiekło i ma zwartą konsystencję.

Smacznego!!!


Początek..The beginning..Cantuccini

Jak wiadomo początki bywają trudne..Zacznę od mojej ulubionej włoskiej kuchni..Na początek Cantuccini, czyli klasyczne ciastka z migdałami. Kto raz spróbuje nigdy nie będzie miał dość :)

CANTUCCINI

Składniki:
- 2 i 1/2 szklanki mąki
- 30 dag posiekanych migdałów
- 3/4  szklanki cukru
- 3 jajka
- 3 łyżki masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki aromatu maślanego
- szczypta soli
- 1 roztrzepane jajko

Przygotowanie:
1.Posiekane migdały upraż na suchej patelni aż lekko zbrązowieją. Następnie odstaw na chwilę do przestudzenia.
2. Jajka zmiksuj z cukrem i masłem na puszystą masę. Dodaj przesianą mąkę wymieszaną z solą i proszkiem do pieczenia. Rękoma wyrób ciasto (jeżeli masa będzie dość twarda - dodaj trochę wody, a jeśli zbyt rzadka - trochę mąki). Na koniec do ciasta dodaj uprażone migdały i przez chwilę wyrabiaj, by się równomiernie rozłożyły w cieście.
3. Ciasto podziel na 4 części i uformuj z nich 4 wałki o średnicy ok.4 cm. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przyciśnij lekko dłonią, by nadać im owalny kształt. Wierzch posmaruj roztrzepanym jajkiem. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180' C i piecz ok.15-20 min.
Po tym czasie wyjmij z piekarnika i od razu każdy wałek pokrój na ukośne ok.1,5 cm plastry. Pokrojone plastry ciasta ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w temperaturze ok.160' C przez ok.8 min z każdej strony, aż się zrumienią. Po upieczeniu wystudź.

PS. Ciastka przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku.

PS. Zdjęcia postaram się dodać jak najszybciej.