środa, 30 lipca 2014

Drożdżowe spody z pieczarkami

Dziś danie z fantazją..czyli gotujemy coś z niczego, a w zasadzie z tego co mamy w lodówce :)
Danie smakuje prawie jak pizza na grubym cieście, jest bardzo sycące i smaczne. U mnie wersja tych pysznych drożdżowych spodów z mięsem, ale doskonale smakuje też z samymi warzywami. Macie szansę poeksperymentować :)
Masz ochotę spróbować? Do it yourself! :)
PS. Z podanych składników wychodzi ok. 9 spodów.


"DROŻDŻOWE SPODY Z PIECZARKAMI"

Składniki na ciasto:
- 1/2kg mąki pszennej
- opakowanie drożdży instant (7g)
- 3 łyżki oleju lub zalewy z suszonych pomidorów
- 1 jajko
- łyżeczka soli
- szczypta cukru
- ok. 1 szklanka ciepłej wody

Składniki na farsz:
- 6 dużych pieczarek
- 1/2 średniej cukinii
- 2 pomidory
- 1/2 cebuli
- 8 plasterków wędliny - u mnie polędwica 
- 1 kulka mozzarelli w zalewie lub ok. 20dag tartego żółtego sera
- sól, pieprz, olej

Sposób przygotowania:
1. Do miski wsypujemy mąkę, drożdże, sól i cukier i wszystko razem mieszamy. Następnie wbijamy do miski jajko, dodajemy zalewę z suszonych pomidorów i wyrabiamy ciasto, dodając ciepłą wodę do uzyskania pożądanej konsystencji ciasta. Ciasto powinno odchodzić od ręki, nie kleić się.
2. Cukinię kroimy w plastry, tak by wyszło nam 8-9 plasterków (by można było położyć 1 plasterek cukinii na 1 krążek ciasta) i lekko oprószamy solą i pieprzem . Następnie na niewielkiej ilości oleju oraz wody dusimy na patelni, pod przykryciem, plasterki cukinii do miękkości.
3. Obieramy cebulę, siekamy na drobną kostkę i szklimy na oleju. Następnie kroimy drobno pieczarki i dokładamy do cebuli, solimy i pieprzymy do smaku. Smażymy, aż do odparowania nadmiaru wody z pieczarek. Pomidory i mozzarellę kroimy na grube plastry.
4. Z ciasta drożdżowego odrywamy małe części i formujemy z nich krążki. Smażymy je z obu stron na oleju. Następnie usmażone spody obkładamy przygotowanym farszem - u mnie kolejno było to - cukinia, wędlina, pieczarki, pomidor i na wierzch ser mozzarella. Tak przygotowane "bułeczki" wstawiamy na ok. 5 minut do rozgrzanego do 180'C piekarnika i wyjmujemy, gdy roztopi się ser.
Gotowe! :)




czwartek, 24 lipca 2014

Kalafior zapiekany z brokułami

Kiedy jest ciepło, częściej wybieram warzywa niż mięso i eksperymentuje z nimi w kuchni. Dziś delikatnie zapieczone jarzyny w roli głównej. W prostocie siła :) 
Danie bardzo kolorowe, smaczne i sycące. Warzywa idealnie komponują się z sosem serowym. Koniecznie więc zaopatrz się w kalafior, brokuł, marchewkę i do dzieła!



"KALAFIOR ZAPIEKANY Z BROKUŁAMI"

Składniki na zapiekankę:
- 1 średni kalafior
- 1 średni brokuł
- 4 marchewki
- ok.10-15dag wędliny (u mnie szynka)

Składniki na sos serowy:
- 50g masła
- 2 łyżki mąki
- 1/2 szklanki mleka
- 3/4 szklanki śmietany
- 15dag startego sera (najlepiej ementaler)
- przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa + ewentualnie szczypta chili

Sposób przygotowania:
1. Kalafior i brokuł opłukać, oczyścić i podzielić na różyczki.
2. Marchewkę pokroić w drobną kostkę, a wędlinę pokroić na pasma o szerokości ok.1,5 cm.
3. W garnku zagotować wodę z solą. Włożyć kalafior i brokuł i gotować do miękkości, czyli ok.15 min. Następnie wyjąć na durszlak.
4. Pokrojoną marchewkę przełożyć do garnka, zalać wodą (tak by tylko "przykryła" warzywa) i gotować na małym ogniu pod przykryciem do miękkości (ok.10 min).
5. Piekarnik rozgrzać do 200'C. Masło rozpuścić w garnku i zasmażyć w nim mąkę na brązowo. Następnie wlać mleko i śmietanę i gotować przez 3-4 minuty, ciągle mieszając. Wsypać ser oraz przyprawy i gotować jeszcze przez chwilę.
6. Jarzyny przełożyć do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem, przybrać wędliną i polać sosem serowym. Piec przez ok. 15 minut, aż ser nabierze jasnobrązowego koloru.

niedziela, 20 lipca 2014

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Kto lubi racuchy - łapka do góry! Ja je uwielbiam :) To tradycyjne danie kuchni polskiej, dla mnie jednoznacznie kojarzy się z błogim dzieciństwem.
U mnie dziś klasyczne racuchy z jabłkami. Robione na szybko z drożdży instant, bo przygotowywane na śniadanko. Idealne także na podwieczorek lub kolację. Wyszły pulchne, delikatne i przesmaczne. Rodzinka była zachwycona. Znikły błyskawicznie z talerza. Nie ma jak weekend z Rodziną :) 
PS. Plusem drożdży instant jest to, że nie musimy czekać na wyrośnięcie drożdży. Poniżej podaję też, wersję ze świeżymi drożdżami :) 
 
 
"RACUCHY DROŻDŻOWE Z JABŁKAMI"

Składniki:
- 1/2 kg mąki pszennej
- 1 jajko,
- 1 i 1/2 szklanki letniego mleka
- 7g suchych drożdży instant (na 1/2 kg mąki) lub 50g świeżych*
- 2 łyżki cukru
- szczypta soli
- 3-4 kwaśne jabłka (u mnie antonówki)
- cukier waniliowy (lub wanilinowy)
- cynamon

Sposób przygotowania:
1) Obieramy jabłka, kroimy w plasterki i dodajemy cukier waniliowy do smaku oraz cynamon (ja nie żałuję cynamonu do jabłek, są nim całe pokryte).
2) Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy szczyptę soli, drożdże instant, cukier, jajko i mleko (lekko podgrzane). Wszystkie składniki mieszamy - ja robiłam to ręcznie trzepaczką. Ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany - w razie czego dodajemy troszkę więcej mąki lub rozcieńczamy ciepłą wodą). Dodajemy pokrojone jabłka z cynamonem i jeszcze raz mieszamy całość.
3) Racuchy smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na rumiano. Ciasto nabieramy łyżką stołową, moczoną za każdym razem w kubku z ciepłą wodą. Podajemy oprószone cukrem pudrem. Mniam!

* Jeżeli używamy drożdży świeżych to pkt.2) przepisu wygląda następująco:
Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy szczyptę soli, mieszamy. Po środku robimy wgłębienie i rozkruszamy do niego świeże drożdże, zasypujemy je cukrem i zalewamy 1/2 szklanki letniego mleka (lekko podgrzanego). Odstawiamy na 10-15min, aż rozczyn będzie gotowy. Następnie dodajemy resztę letniego mleka, jajko i jabłka z cynamonem i wszystko delikatnie mieszamy. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-1,5godz. do wyrośnięcia. Następnie smażymy.

piątek, 18 lipca 2014

Clafoutis (Klafuti) z jabłkami

Clafoutis z jabłkami to dla mnie taka a'la mini wersja biszkoptu z jabłkami. To deser z owoców, tyle że zapiekanych pod ciastem. Taki trochę delikatny omlet z jabłkami. 
Ciasto szybkie w wykonaniu i bardzo smaczne. A do tego jego wykonanie nie wymaga żadnych zdolności kulinarnych, jest wręcz idealne dla osób stawiających pierwsze kroki w kuchni.
Zapach jabłek i cynamonu uwalniający się podczas jego pieczenia, pozytywnie nastraja na resztę dnia. I tak powinno pachnieć w kuchni codziennie! :)
Clafoutis polecam również w wersji z innymi owocami: tradycyjnie z czereśniami lub wiśniami, brzoskwiniami, gruszkami, rabarbarem itp., ale o tym może w kolejnym przepisie :)




"CLAFOUTIS (KLAFUTI) Z JABŁKAMI"

Składniki:
- 4 duże kwaśne jabłka
- 3 jajka
- 3 łyżki mąki
- 1/2 szklanki mleka
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka masła
- cukier wanilinowy lub cukier z wanilią
- szczypta soli
- cynamon
- goździki

Przygotowanie:
1. Rozgrzej piekarnik do 200' C.
2. Jabłka obierz, pokrój w plasterki i obsyp dobrze cynamonem oraz cukrem wanilinowym do smaku*.
3. Na patelni rozpuść masło i dodaj jabłka oraz parę goździków (u mnie 4 szt.). Duś jabłka pod przykryciem, aż zmiękną.  Następnie przełóż jabłka do małej blaszki do pieczenia/keksówki, wyłożonej papierem do pieczenia, wyjmij goździki.
4. Oddziel żółtka od białek. Żółtka utrzyj z cukrem na puszystą masę, następnie dodaj mleko i mąkę. Wszystko razem wymieszaj.
5. Do białek dodaj szczyptę soli i ubij na sztywną pianę. Następnie ubitą pianę przełóż do masy jajecznej i delikatnie wymieszaj. Gotową masą zalej podduszone jabłka.
6. Piecz 25 min w 180'C.
7. Najlepiej smakuje na ciepło. Podajemy z cukrem pudrem lub bitą śmietaną albo bez niczego :)

* Ja lubię trochę kwaskowate nadzienie z jabłek, więc użyłam 1 opakowanie cukru waniliowego. Ale dla tych co na ogół lubią słodkie ciasta proponuję dodać jeszcze trochę cukru, bo jabłka mogą okazać się dla nich za mało słodkie.

Wskazówki:
1. Można do jabłek podczas duszenia, wlać troszkę wody, ułatwi to nam duszenie.
2. Nie otwierajcie podczas pieczenia piekarnika bo ciasto Wam opadnie! :)

PS. Ciasto po upieczeniu czasami opada, ale i tak smakuje wyśmienicie :)